Farnell i Raspberry Pi świętują 10-lecie partnerstwa

Farnell i firma Raspberry Pi Ltd świętują 10-lecie Pixabay

Farnell świętuje 10-lecie partnerstwa produkcyjno-dystrybucyjnego z Raspberry Pi Ltd, organizując konkurs, którego celem jest znalezienie najdłużej działającego komputera Raspberry Pi, będącego nadal w użytku.

Aby podkreślić ten krok milowy, Farnell rozdaje 10 dużych zestawów nagród, na które składają się 10 komputerów Raspberry Pi Pico i 8-megapikselowych kamer Pi NoIR. Zestawy mogą zdobyć profesjonalni inżynierowie-projektanci, hobbyści, twórcy, nauczyciele, lub studenci czy uczniowie, którzy zaprezentują najdłużej pracujące aplikacje oparte o Raspberry Pi. Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą zgłosić się poprzez Społeczność element14 i w ramach zgłoszenia opisać w skrócie swoją aplikację, a także załączyć jej fotografię pokazującą komputer Raspberry Pi w trakcie pracy.

Konkurs jest międzynarodowy i już się rozpoczął. Uczestnicy mogą rejestrować swoje zgłoszenia do 30 kwietnia. Nagrody zostaną przekazane najbardziej udanym aplikacjom w maju 2022 r. Same nagrody będzie można odebrać samodzielnie lub przekazać lokalnym szkołom, klubom programistycznym lub uczelniom, zlokalizowanym w kraju, w którym mieszka zwycięzca. Zasady konkursu zostały opisane, a decyzje jury będą ostateczne.

Farnell to strategiczny partner biznesowy Raspberry Pi Ltd, z którym spółka współpracuje najdłużej. Firma Farnell silnie przyczyniła się do uczynienia Raspberry Pi globalnym fenomenem, sprzedając dziesiątki milionów sztuk komputera na całym świecie.

– Bardzo się cieszymy, że odegraliśmy tak ważną rolę w ogromnym rozwoju Raspberry Pi i że w istotny sposób przyczyniliśmy się do niesamowitego wpływu tego komputera na cały świat, pomagając kształcić młodsze pokolenia inżynierów i napędzając rozwój innowacyjnych aplikacji z komputerami jednopłytkowymi. Raspberry Pi jest obecnie na trzecim miejscu pod względem popularności w kategorii uniwersalnych platform komputerowych, zaraz po PC i Mac. Jest wykorzystywany na całym świecie przez miliony młodych ludzi, nauczycieli, hobbystów, a także w firmach przemysłowych – powiedział Romain Soreau, head of single board computing w firmie Farnell.

Produkty w zestawach nagród

Farnell przygotował 10 dużych zestawów nagród, w których znalazły się następujące produkty:

* Raspberry Pi Pico – uniwersalna, wysoce wydajna i niedroga platforma rozwojowa, którą z powodzeniem może być stosowana także w finalnych wersjach produktu, w środowisku produkcyjnym. Raspberry Pi Pico ma wbudowane 2 MB pamięci QSPI Flash, 26 uniwersalnych wyprowadzeń GPIO (z czego trzy mogą być użyte jako wejścia analogowe) oraz zawiera przetwornicę obniżająco-podwyższającą. Dostępne są przyjazne w użytkowaniu narzędzia deweloperskie, a wśród nich prosty mechanizm programowania za pomocą przeciągania obiektów myszą. Wgrywanie kodu możliwe jest za pomocą gniazda micro-USB, a interaktywne debugowanie z użyciem 3-pinowego wyprowadzenia szeregowego SWD (Serial Wire Debug). Producent wprowadził także kompleksowe biblioteki programistyczne w języku C oraz przygotował odpowiednią, sprawdzoną już przez lata implementację języka MicroPython. Dzięki wyżłobionym wyprowadzeniom na płytce, Raspberry Pi Pico można z powodzeniem integrować w szeregu profesjonalnych aplikacji mikrokontrolerowych;

* Moduł Pi NoIR 8MP Camera – moduł kamery na podczerwień ma ten sam 8-megapikselowy sensor obrazu, co w przypadku standardowej kamery do Raspberry Pi, ale został pozbawiony filtru podczerwieni, dzięki temu jest bardziej czuły na promieniowanie IR. Moduł Pi NoIR jest kompatybilny ze wszystkimi modelami Raspberry Pi i cechuje się wysoką rozdzielczością, wysoką czułością, małym przegłosem pomiędzy pikselami, a także małymi szumami. Ponadto jest niezwykle mały i lekki. Moduł kamery łączy się z płytką Raspberry Pi za pomocą złącza CSI, które pozwala na szybkie przesyłanie dużych ilości danych.

Przykłady aplikacji Raspberry Pi

Farnell poszukuje przykładów aplikacji wbudowanych i innych systemów opartych o Raspberry Pi, które działają już od dłuższego czasu, a które zostały opracowane od momentu premiery pierwszej wersji minikomputera, mającej miejsce w 2012 r. Jury jest zainteresowane także starszymi systemami, które miały znaczący wpływ na dalszy rozwój technologii. Pod uwagę brane będą również wdrożenia, które działają po prostu bardzo długo.

Przykłady innowacyjnych aplikacji, pokazujących sposoby zastosowania Raspberry Pi na całym świecie obejmują m.in.:

* zrobotyzowana „wydra” do śledzenia ryb – Norweski Uniwersytet Nauk i Technologii opracował projekt Wydry, w którym wykorzystano Raspberry Pi 4 do sterowania autonomicznymi katamaranami, zaprojektowanymi by śledzić lokalizację ryb. Wykorzystując miniaturowe emitujące dźwięk urządzenia, zamocowane na rybach, badacze i specjaliści od ochrony fauny morskiej mogą monitorować pozycje populacji ryb pod powierzchnią wody.

* czujniki nacisku do stóp, wykrywające chorobę Parkinsona – Zespół Narodowego Uniwersytetu Yang Ming Chaio Tung opracował czujniki umieszczane pod stopami, służące do wykrywania choroby Parkinsona. Sygnały z czujników w butach są przesyłane do noszonego na ciele komputera Raspberry Pi 3 by monitorować ruchy kończyn w ciągu dnia. Jeśli odczyty są nietypowe, mogą wskazywać na chorobę Parkinsona i dzięki temu pozwolą na szybkie jej wykrycie, dając tym samym pacjentom większą szansę na poprawienie jakości życia na tak długo, jak to możliwe.

* ochrona sadów przed szkodnikami za pomocą Raspberry Pi – Badacze z Uniwersytetu Trento opracowali sterowane przez Raspberry Pi urządzenie do automatycznego wykrywania szkodników w sadach owocowych, co pozwala na szybkie podejmowanie akcji prewencyjnych. System wbudowany korzysta z uczenia maszynowego do przetwarzania obrazów wewnątrz pułapek feromonowych, a komputer Raspberry Pi zarządza czujnikiem, przetwarza zebrane obrazy i przesyła je na potrzeby klasyfikacji. Normalnie proces ten jest przeprowadzany ręcznie, co oznacza że farmerzy sprawdzają pułapki dwa razy na tydzień. Tymczasem system zautomatyzowany monitoruje sad dwa razy dziennie, dzięki czemu ma znacznie większą szansę na wykrycie szkodników, zanim spowodują zniszczenia.

Farnell to jeden z partnerów najdłużej współpracujących z Raspberry Pi Ltd. Przechowuje w swoich magazynach pełny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, pozwalając klientom na budowanie różnorodnych urządzeń na potrzeby aplikacji profesjonalnych, komercyjnych, edukacji czy zastosowań domowych. Zróżnicowany ekosystem akcesoriów jest także dostępny do nabycia i obejmuje m.in. obudowy, zasilacze, kable micro-HDMI i moduły Raspberry Pi High Resolution Camera.

Farnell może również zaoferować pomoc w budowie pakietów i wdrażaniu szytych na miarę wielkoskalowych programów edukacyjnych. Klienci mogą skorzystać ze wsparcia technicznego, oferowanego przez 24 godziny na dobę w dni robocze, a także z bezpłatnego dostępu do cennych materiałów, publikowanych online na stronie internetowej firmy Farnell oraz w ramach społeczności inżynierów i twórców, element14.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę