Dlaczego warto postawić na panele fotowoltaiczne?

pixabay.com

Istotną zaletą systemu fotowoltaicznego w porównaniu do alternatywnych źródeł jest to, że energia słoneczna jest naturalnie bezpłatna i prawie każdy może zainwestować w wytwarzanie energii. Panele można łatwo zainstalować na dachach budynków mieszkalnych lub na ziemi, nie powodując żadnych zakłóceń dla mieszkańców. Jakie są jeszcze zalety fotowoltaiki?

Niedroga i przystępna inwestycja

Chociaż rozpoczęcie korzystania z energii słonecznej wymaga inwestycji a rozwiązanie może wydawać się nie najtańsze to dzięki licznym dofinansowaniom i dotacjom na korzystanie z odnawialnej energii. Mikroinstalacja fotowoltaiczna to koszt już od kilkunastu tysięcy złotych, a wkład zwraca się w ciągu 7 - 10 lat. W wielu przypadkach instalacja będzie się sama spłacała z oszczędności wygenerowanych na mniejszych rachunkach za prąd, którego nie kupimy od zakładu energetycznego.

Dbanie o środowisko naturalne

Panele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, nie wymagają paliwa do działania, a zatem nie powodują zanieczyszczeń. Zapewniają czystą i zieloną energię pozwalając ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Są ciche i nie hałasują podczas użytkowania, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i mieszkalnych.

Niższe rachunki za prąd

Instalacja paneli fotowoltaicznych w domach lub budynkach komercyjnych pomaga zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy energii elektrycznej. Zamiast kupować energię elektryczną od Operatora Systemu Dystrybucyjnego, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, która zasila dom i budynki, a tym samym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Energia generowana ze słońca zazwyczaj produkuje więcej energii niż jest w stanie zużyć w danym momencie gospodarstwo domowe lub biuro. Dzięki temu można bilansować energię, a nawet zarabiać na odsprzedawaniu pozyskanej energii, której nie wykorzystaliśmy.

Niezawodność dostaw energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne są niezawodnym rozwiązaniem w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię w godzinach szczytu, szczególnie w upalne miesiące letnie, w których nasila się zużycie energii w sieci.

Wykorzystywanie energii słonecznej to również pewien stopień niezależności od dostawców energii. Bez alternatywnych form pozyskiwania prądu elektrycznego jesteśmy narażeni na podwyżki cen i musimy dostosowywać się do przedstawianych przez jednego z dostawców warunków. Właściciele instalacji fotowoltaicznych produkują własny prąd, więc jego cena nie gra tak dużej roli.

Długoletnia gwarancja i niskie koszty utrzymania

Koszty eksploatacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych są stosunkowo niższe w porównaniu z kosztami konserwacji innych, odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj nie mają części ruchomych mechanicznie, dzięki czemu rzadziej ulegają uszkodzeniom i wymagają mniej konserwacji i napraw niż inne systemy.

Panele fotowoltaiczne tzw. Glass Glass stworzone ze szkła są stosunkowo delikatne, ale wzmacniane są nietłukącym się hartowanym szkłem z elastycznym podłożem chroniącym ogniwa. Dzięki temu są one w stanie wytrzymać trudne warunki klimatyczne, wytrzymując nawet burze gradowe. Większość producentów oferuje długoterminową gwarancję, jak np. Hanplast Energy ™ gdzie gwarancja może wynosić nawet 25-35 lat.

Od czego zacząć?

Intensywność i ilość światła słonecznego różnią się w zależności od pory dnia oraz lokalizacji, a warunki pogodowe wpływają na dostępność dziennego światła. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalnego i godnego zaufania partnera. Jednym z polskich producentów najnowocześniejszych modułów fotowoltaicznych jest firma, Hanplast Energy ™, która dobiera instalacje pod potrzeby konkretnego klienta. Indywidualna, darmowa konsultacja z ekspertem to odpowiedzialny pierwszy krok w kierunku własnej instalacji fotowoltaicznej.

Źródła: Newseria

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę