Coraz popularniejsze elektroniczne urządzenia do noszenia

SGNL

Branża elektronicznych urządzeń z tzw. segmentu wearables zyskuje w szybkim tempie na znaczeniu. Zegarki, okulary, odzież, poza swoimi podstawowymi funkcjami, będą mogły realizować coraz więcej dodatkowych zadań. Inwencja producentów w tym obszarze wydaje się nie mieć żadnych ograniczeń.

Wprawdzie inteligentny zegarek (smart watch) nie jest żadnym nowym odkryciem, ale wciąż pojawiają się nowe funkcjonalności, które za pomocą tego urządzenia będziemy mogli wykonywać. Inteligentny pasek do zegarka SGNL pozwoli np. prowadzić rozmowy telefoniczne poprzez dotknięcie palcem naszej skroni.

Jak to dokładnie będzie działać? Rozwiązanie to opiera się o technologię przewodnictwa kostnego do transferu dźwięku. Emitowane przez pasek wibracje przekazywane są na koniuszki palców, a po przyłożeniu ich do skroni trafią one bezpośrednio do ucha środkowego. Tam nastąpi ich przetworzenie w impulsy elektryczne, które ludzki mózg odbierze jako konkretne dźwięki (słowa). Co ważne, dźwięki te będzie mógł usłyszeć wyłącznie posiadacz paska SGNL, tak więc zminimalizowane zostanie ryzyko podsłuchiwania rozmów telefonicznych. W pasku zamontowany jest również mikroskopowy, ale niezwykle czuły mikrofon, dzięki czemu za pomocą takiego urządzenia będzie można prowadzić normalne rozmowy.

Inteligentne paski mogą służyć jako planer naszego dnia. Przypomną o ważnym spotkaniu czy konieczności wykonania telefonu. W pasku firmy Montblanc umieszczony został moduł pozwalający dokonać płatności zbliżeniowych oraz mechanizm wibracyjny, za pomocą którego informujący o połączeniach przychodzących.

Paski typu wearables będą z powodzeniem pełnić coraz częściej rolę mobilnego sprzętu medycznego i nie chodzi tu tylko o zmierzenie pulsu czy tętna. Mogą mieć wbudowany elektrokardiograf, który pozwoli wykryć migotanie komór serca. W opasce firmy Garmin Vivosmart zainstalowano natomiast urządzenie do mierzenia saturacji krwi. W planach są także opaski, które będą monitorować nasz sen, by wybudzić nas w najbardziej optymalnym momencie.

Inteligentne paski ważą niewiele, nieco ponad 100 g. W przypadku rozwiązania SGNL mają wbudowaną baterię litowo-jonową, której naładowanie zajmie ok. 1-2 godziny. W pełni naładowana bateria pozwoli korzystać z urządzenia nawet przez 4 dni, a czas rozmowy telefonicznej to ok. 4 godzin. Co ciekawe, producenci paska SGNL stworzyli także rozwiązanie, które można wykorzystać do zegarków analogowych.

Paski zegarkowe to tylko jeden z przykładów zastosowania technologii wearables. Już dziś powstają analogiczne rozwiązania, które mogą być instalowane np. w opaskach, okularach czy innych elementach naszej odzieży. Aplikacja w butach pozwoli zliczyć liczbę wykonanych kroków, średnią ich długość oraz prędkość poruszania się. Okulary mogą służyć natomiast do odbierani połączeń telefonicznych.

Liczba możliwych zastosowań w najbliższej przyszłości z całą pewnością będzie stale rosnąć.

Źródło: SGNL

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę