Wyłączniki bezpieczeństwa kodowane RFID

Instom

Przemysł maszynowy stwarza mnóstwo możliwości do zastosowania nowych rozwiązań technologicznych. Najnowszym trendem w urządzeniach bezpieczeństwa jest RFID, czyli technika wykorzystująca fale radiowe do identyfikacji urządzeń. Technologia ta ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy maszyn, ponieważ wyklucza możliwość omijania zabezpieczeń przez podmianę aktywatorów.

Pizzato RFID

Gama produktowa Pizzato obejmuje elektrorygle serii NG, NS przeznaczone do blokowania osłon oraz wyłączniki magnetyczne serii ST przeznaczone do kontroli zamknięcia osłon. Urządzenia te są wyposażone w elektroniczny system wykrywania aktywatora oparty na technologii RFID. Pozwala to sparować ze sobą jeden konkretny wyłącznik z jednym konkretnym aktywatorem. Dzięki temu, jeśli użytkownik będzie posiadał kilka aktywatorów przeznaczonych do danej serii wyłącznika, to zadziałanie będzie powodował tylko jeden z nich, zamontowany bezpośrednio na osłonie maszyny. Oznacza to kompletną eliminację możliwości obejścia zabezpieczeń.

Elektrorygle NS i NG

Wyłączniki serii NS posiadają plastikową obudowę i gwarantują siłę trzymającą klucz na poziomie 2100 N. Wyłączniki serii NG natomiast posiadają metalową obudowę oraz zapewniają siłę trzymającą klucz na poziomie nawet 9750 N. Dodatkowo na obudowie elektrorygli NG można umieścić przyciski sterujące, np. reset, zatrzymanie awaryjne. Elektrorygle posiadają otwór przelotowy na klucz, co pozwala uniknąć gromadzenia się w otworze pyłów i kurzu. Trzpień aktywatora jest osadzony na gumowej membranie, która zapewnia dobre dopasowanie nawet w przypadku nieprecyzyjnie osadzonych osłon. Urządzenia są przeznaczone do aplikacji z najwyższym stopniem bezpieczeństwa PLe/SIL3 oraz posiadają stopień ochrony IP67 wg normy IEC60529, a nawet IP69k zgodnie z normą ISO 20653. Sparowanie aktywatora o wysokim stopniu kodowania RFID z elektroryglem sprawia, że nie trzeba montować dodatkowych urządzeń kontrolujących zamknięcie osłony w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa (zgodnie z normą EN ISO 14119).

 

Elektrorygle serii NS firmy Pizzato © Instom
Elektrorygiel firmy Pizzato serii NG z technologią RFID © Instom

Elektrorygle serii NS (po lewej) oraz NG (po prawej)

Wyłączniki zbliżeniowe ST

Wyłączniki serii ST sprawdzają się przy kontroli zamknięcia osłon. Są one osadzone w plastikowych obudowach dostępnych w różnych rozmiarach. Zakres aktywacji wyłącznika może wynosić 11, 12, 18 lub 20 mm. Aktywatory zostały zaprojektowane do działania z różnych kierunków, więc nadają się doskonale do osłon uchylnych jak i przesuwnych. Tak samo jak elektrorygle serii NG i NS, wyłączniki ST przeznaczone są do aplikacji o najwyższym stopniu bezpieczeństwa PLe/SIL3 oraz posiadają stopień ochrony IP67, a przy zastosowaniu odpowiednich przewodów nawet IP69k.

 

wyłącznik bezpieczeństwa serii ST firmy Pizzato © Instom
 
wyłącznik bezpieczeństwa serii ST firmy Pizzato © Instom

Wyłączniki zbliżeniowe ST

Wyłączniki zawiasowe HX

Wyłączniki zawiasowe HX łączą w sobie zawias mechaniczny, na którym bezpośrednio można zawiesić osłonę, z kompletnie zabudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa. Zapobiega to omijaniu tego zabezpieczenia, ponieważ osłona wisi bezpośrednio na wyłączniku, a na pierwszy rzut oka ciężko się domyślić, że jest to także urządzenie bezpieczeństwa. Wyłączniki zawiasowe HX są wykonane ze stali nierdzewnej, więc idealnie sprawdzą się w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Tak samo jak wyłączniki zbliżeniowe i elektrorygle, wyłączniki zawiasowe HX przeznaczone są do aplikacji o najwyższym poziomie bezpieczeństwa PLe/SIL3, mają stopień ochrony IP67/IP69k oraz mogą być łączone szeregowo.

Sprawne diagnozowanie

Wyłączniki posiadają wbudowane na frontowym panelu diody LED, które pozwalają na szybką diagnozę stanu pracy. Do sygnalizacji statusu każdego z wejść i wyjść wyłącznika jest przypisana jedna konkretna dioda LED, dzięki czemu do identyfikacji błędu nie trzeba, np. dekodować różnych sekwencji migania. Pozwala to bardzo sprawnie diagnozować stan pracy w układzie bezpieczeństwa. Diody mogą wskazać, które drzwi są otwarte oraz jakie usterki wystąpiły wewnątrz urządzenia. Wszystkie wyłączniki serii NG, NS oraz ST są znakowane za pomocą lasera, co sprawia, że oznaczenia nie ścierają się i nie zanikają z upływem czasu, nawet w ekstremalnych warunkach.

Szeregowe łączenie aż do 32 urządzeń

Jedną z najistotniejszych zalet wyłączników serii NG, NS, ST oraz zawiasowych wyłączników HX jest możliwość łączenia szeregowego aż do 32 wyłączników przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa PLe określonego przez normę EN 13849-1 oraz SIL3 określonego przez normę EN62061. Połączenie szeregowe należy wykonać między poszczególnymi urządzeniami, a ostatni wyłącznik w szeregu wpiąć do modułu bezpieczeństwa. Pozwala to zaoszczędzić czas i przestrzeń potrzebną na indywidualne okablowanie urządzeń, a także eliminuje potrzebę stosowania wielu modułów bezpieczeństwa.

 

 

Schemat ideowy łączenia szeregowego urządzeń Pizzato © Instom

 

Schemat ideowy łączenia szeregowego urządzeń Pizzato

Poniżej przedstawiony jest schemat połączeń elektrycznych dla szeregowego łączenia urządzeń. Na wejścia IS1 i IS2 pierwszego wyłącznika należy podać napięcie, z wyjść bezpieczeństwa OS1 i OS2 należy poprowadzić przewody do wejść IS1 i IS2 kolejnego wyłącznika w szeregu. Wyjścia OS1 i OS2 ostatniego wyłącznika w szeregu należy wpiąć do modułu bezpieczeństwa Pizzato CS. Każdy wyłącznik jest wyposażony w wyjście sygnalizacyjne O3, informujące o jego zadziałaniu. Informacja o zadziałaniu w poniższym przypadku jest przesyłana do sterownika PLC.

 

 

Schemat połączeń szeregowych © Instom

 

Schemat połączeń szeregowych

Przykładowa aplikacja

Na poniższej grafice przedstawiono możliwości zabezpieczenia fragmentu linii produkcyjnej za pomocą różnych urządzeń Pizzato. Drzwi do celi robota są ryglowane za pomocą elektrorygla serii NG, dzięki RFID nie trzeba stosować dodatkowych wyłączników, np. magnetycznych lub zawiasowych. Kontrola osłony wjazdu palet jest zapewniona za pomocą wyłączników zbliżeniowych Pizzato ST. Drzwi dostępu do przenośnika są zamontowane bezpośrednio na wyłączniku zawiasowym serii HX. Dostępu do drzwi robota stołowego broni natomiast elektrorygiel serii NS.

  

 

Wyłączniki bezpieczeństwa kodowane RFID zdjęcie w treści artykułu
© Instom

 

Przykładowa aplikacja

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę