Skradziono w Norwegii – odzyskano w Polsce. Tak działa system ABAX

ABAX

W Norwegii skradziono maszynę, którą odnaleziono w Polsce. Zagęszczarkę gruntu Atlas Copco LG400 odzyskano dzięki monitoringowi GPS i GSM z firmy ABAX. Trasę maszyny obserwował pracownik firmy Adrian Tręda. To dzięki wysiłkom tego Polaka zagęszczarka szybko wróciła do Rønningen Maskin AS w Årnes.

Adrian Tręda chętnie opowiada o tym jaka byłą jego zasługa w śledzeniu trasy złodziei i jak działa technologia firmy ABAX.

- Pracuję w głównej siedzibie firmy ABAX w Norwegii. Z uwagi na to, że z pochodzenia jestem Polakiem, zostałem poproszony, aby wspomóc Klienta w zlokalizowaniu skradzionego sprzętu - mówi Adrian Tręda.

Pozycjonowanie GSM umożliwia śledzenie pozycji na mapie 

Na początku poszukiwań zagęszczarki Atlas Copco LG400, Adrian Tręda korzystając z systemu ABAX mógł ustalić trasę przemieszczania się sprzętu przy pomocy sygnałów GSM.

- Maszyna była przewożona najprawdopodobniej w metalowej naczepie, która zakłócała sygnał GPS. W momencie kiedy dane urządzenie posiadające nadajnik GPS znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub też konstrukcji metalowej, sygnał GPS jest niedostateczny, aby podać dokładne położenia danego sprzętu. Nasze urządzenie do lokalizowania ABAX Equipment Control oprócz technologii GPS posiada również moduł GSM. Dzięki pozycjonowaniu GSM mieliśmy stałą kontrolę, gdzie znajduje się w danej chwili sprzęt - wyjaśnia Adrian.

Potwierdzenie lokalizacji maszyny przy użyciu odbiornika GPS

23 października zagęszczarka została wyładowana z pojazdu transportowego na południu Polski. Podczas rozładunku maszyny został odzyskany sygnał GPS co umożliwiło Adrianowi podanie policji aktualnego adresu przechowywania sprzętu.

- Po upływie około 3o minut od zgłoszenia, zostałem poinformowany telefonicznie, że policjanci, którzy udali się pod wskazany przeze mnie adres skutecznie zabezpieczyli skradzioną zagęszczarkę - kończy Adrian Tręda.

 

Źródło: ABAX

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę