Nowa linia przycisków awaryjnego zatrzymania i mechanicznych przełączników pozycji

Przyciski awaryjnego zatrzymania i mechaniczne przełączniki norelem

Firma norelem producent standardowych komponentów maszyn, wprowadza nową gamę przycisków zatrzymania awaryjnego i przełączników pozycji, które poprawiają bezpieczeństwo pracy.
 

Zgodnie z Dyrektywą Maszynową systemy i maszyny muszą być wyposażone w urządzenie umożliwiające ich szybkie wyłączenie w sytuacjach awaryjnych. Firma norelem oferuje obecnie szereg produktów, które odpowiadają na te wymagania i zapewniają bezpieczne zatrzymanie wyposażenia i maszyn w różnych środowiskach zakładowych. Dwie serie przycisków awaryjnego zatrzymania i przełączników pozycji są przeznaczone do ręcznego wyłączania maszyn i systemów w przypadku zagrożenia.

W sektorze produkcji bezpieczeństwo jest absolutnie najważniejsze. Posiadanie odpowiednich systemów na wypadek sytuacji awaryjnych jest koniecznością we wszystkich branżach – mówi Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem.  – Oczywiście idealnie byłoby, gdyby te produkty nigdy nie musiały być używane, ale nie możemy udawać, że cały czas wszystko działa w 100% zgodnie z planem. Dlatego norelem przedstawia nową gamę mechanicznych przełączników pozycji i przycisków awaryjnego zatrzymania.

Przyciski zatrzymania awaryjnego firmy norelem służą do ręcznego wyłączania maszyn i systemów w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa. Zostały zaprojektowane tak, aby były odporne na próby manipulacji i łatwo rozpoznawalne dzięki zgodnemu ze standardami przyciskowi grzybkowemu z żółtym lub czerwonym kolorem podłoża. W celu wykluczenia przypadkowego uruchomienia przycisk musi pokonać pewien punkt nacisku, aby mógł zostać aktywowany. Przycisk zatrzymania awaryjnego odblokowuje się, obracając go w prawo lub w lewo - wszystkie wersje są dostępne z kołnierzami zapobiegającymi blokowaniu.

Komponenty są zgodne z normą DIN EN ISO 13850 i zapewniają długą żywotność wynoszącą co najmniej 50 000 cykli łączeniowych. W zależności od wersji oferują szczelność do IP67 i są wyposażone w dwa przyciski awaryjne zwiększające bezpieczeństwo.

Przyciski zatrzymania awaryjnego dostępne są wersjach przeznaczonych do otworów montażowych o średnicach 16,2 mm i 22,3 mm oraz w obudowie w wersji natynkowej. Obudowa Minibox nadaje się szczególnie do montażu na profilach aluminiowych, ponieważ jest to wąska, gotowa do podłączenia, w pełni wyposażona obudowa, która zawiera przycisk zatrzymania awaryjnego.

Mechaniczne przełączniki pozycji to wyłączniki o kompaktowej konstrukcji. Są wyposażone w odchylaną, plastikową pokrywę obudowy zabezpieczoną przed zgubieniem.

norelem_mechanical position switches norelem 

Obudowa posiada również otwór M20x1,5 do przeprowadzenia przewodów przyłączeniowych, które można podłączyć za pomocą zacisków śrubowych. Przełączniki są wyposażone w trzpień dociskowy pełniący funkcję aktuatora – w zależności od wymagań można go zastąpić innym aktuatorem. 

Źródło prasowe: norelem 

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę