Międzynarodowe Wiodące Targi Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki automatica
W połowie roku czeka nas kolejna odsłona Międzynarodowych Targów Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki – automatica, które odbędą się w dniach 27–30.06.2023 r. Co dwa lata kluczowi gracze i decydenci spotykają się w Monachium na najważniejszej platformie dla zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Pandemia zakłóciła ostatnio ten rytm, ale od tego roku targi wracają do swego cyklu w lata nieparzyste.
Uwaga targów będzie skoncentrowana na najnowszych trendach, rozwiązaniach i technologiach dla automatyki i mechatroniki ze wszystkich gałęzi przemysłu. Targi automatica to obowiązkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą skutecznie inwestować w przyszłą technologię i tych, którzy chcą, aby ich produkcja stała się szybsza, bardziej elastyczna i bezpieczna. automatica zapewnia najbardziej wszechstronny przegląd komponentów i systemów automatyki przemysłowej na świecie.
Najważniejsze zagadnienia tegorocznych targów można ująć w następujących hasłach:
• transformacja cyfrowa
Co transformacja cyfrowa oznacza dla przedsiębiorcy? Przede wszystkim możliwość realizacji coraz bardziej zindywidualizowanej i wydajnej produkcji na wyższym poziomie jakościowym. Ale oczywiście są też pewne wyzwania – w tym techniczne, strukturalne, organizacyjne i intelektualne. Ponieważ procesy cyfrowe nie tylko wpływają na sposób, w jaki dane i maszyny są połączone w sieć – prowadzą również do nowych układów współpracy, a tym samym do zupełnie nowych modeli biznesowych. Cyfryzacja stworzy 5,7 mln miejsc pracy do 2030 r.
• sztuczna inteligencja
Pytaniem nie jest już to, czy sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana, ale w jakim stopniu. I jak można celowo podążać i rozsądnie skracać drogę do autonomicznej produkcji. Co będzie możliwe w przyszłości? Jakie są powiązane wymagania? automatica oferuje dogłębne analizy i spostrzeżenia.
• ludzie i maszyny
Współpraca człowieka z robotem nie jest niczym nowym, ale nabiera nowego wymiaru – ze znacznie większym znaczeniem w środowiskach Przemysłu 4.0. Inteligentne systemy wspomagające przenoszą interakcję między człowiekiem a technologią w zautomatyzowanej produkcji na wyższy poziom i są atrakcyjne również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ponieważ roboty – w przeciwieństwie do specjalistycznych maszyn – można w każdej chwili przeprogramować, pozwala to na ich „konwersję” w mgnieniu oka do aktualnych wymagań produkcyjnych. To elastyczność umożliwiająca większą wydajność.
• zrównoważona produkcja
wyznaczonych celów klimatycznych nie da się osiągnąć bez automatyzacji. W decydujący sposób przyczynia się ona do poprawy efektywności energetycznej w produkcji i do ochrony zasobów poprzez zmniejszenie liczby odrzuconych części. Zapewnia również nowe podejście do recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ułatwia bardziej ekonomiczną produkcję zrównoważonych produktów. W skrócie: Optymalizuje zarówno poziom produkcji, jak i produktu.
Przedstawiciele wszystkich gałęzi przemysłu znajdą ciekawe rozwiązania dla swojej produkcji, min. z takich branż jak: motoryzacja, elektronika, obróbka metalu, plastiku, farmacja, medycyna, opakowania, przemysł lotniczy, spożywczy, chemicznego, logistyka, obróbka drewna i papieru, IT.
W poprzedniej, pierwszej po pandemii edycji targów wzięło udział 600 wystawców, których odwiedziło 29 tysięcy gości. Udział zwiedzających spoza Niemiec wyniósł 36 procent.
W tym roku ponownie do dyspozycji uczestników organizator przeznaczył 6 hal wystawowych o powierzchni 66 tys. metrów kwadratowych. Równolegle w kolejnych 6 halach będą się odbywać targi technologii laserowych LASER Word of PHOTONICS.
Targom automatica będzie towarzyszył bogaty program ramowy, na który składać się będą konferencje, fora, prezentacje i dyskusje z wybitnymi liderami ze świata nauki, polityki i świata korporacyjnego, parki demonstracyjne. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję dowiedzieć się jak obecne modele robotów wypadają w praktycznych testach. Wiodący międzynarodowi menadżerowie technologii i pionierzy ze świata nauki i przemysłu omówią główne aspekty interakcji między człowiekiem a sztuczną inteligencją oraz udzielą wskazówek, które technologie będą istotne w przyszłości i które standardy branżowe będą przeważać.
Platforma wystawiennicza i dialogowa AI.Society przedstawi fascynujące przypadki użycia sztucznej inteligencji i projekty z czterech kluczowych dziedzin: pracy, opieki zdrowotnej, mobilności i środowiska – w tym bliskie spotkania z prototypami i konkretnymi aplikacjami. Zbada obszary, które będą miały największy wpływ na te innowacyjne technologie i nowe aplikacje, które przyniosą nam korzyści w przyszłości.
To tylko niektóre z zagadnień, które będą poruszane na licznych forach towarzyszących targom.
W Monachium czeka nas zatem duża i atrakcyjna impreza, na której z jednej strony staną stoiska światowych liderów branży automatyzacji i robotyki, a z drugiej bogaty program dostarczający liczne prezentacje i wiedzę o najnowszych osiągnięciach w tej dziedzinie.
Więcej informacji znajdą Państwo w Biurze Targów Monachijskich w Polsce – www.targiwmonachium.pl, info@targiwmonachium.pl – lub na stronie targów: www.automatica-munich.com
Źródło: Messe München
Targi Monachijskie
Targi Monachijskie (Messe München GmbH) należą do największych i najnowocześniejszych centrów targowych na świecie. Rocznie organizują w Monachium około 50 imprez targowych wyspecjalizowanych w takich dziedzinach jak budownictwo, dobra inwestycyjne, nowoczesne technologie, wysokiej jakości dobra konsumpcyjne. Dzięki swoim zagranicznym spółkom i 70 przedstawicielstwom zagranicznym, obsługującym ponad 100 państw, MM dysponują rozbudowaną siecią przedstawicielstw o zasięgu globalnym. Co roku w imprezach targowych udział bierze ponad 40 tys. wystawców z ponad 100 państw i blisko dwa i pół miliona (!) odwiedzających.