Bezpieczna produkcja dzięki wygrodzeniom i elektroryglom

 

Wygrodzenia przemysłowe, elektrorygle, klamki bezpieczeństwa to absolutna podstawa w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym pracownik ma bliski kontakt z maszyną. Ograniczają one dostęp do niebezpiecznych stref operatorom maszyn oraz postronnym osobom, zapewniając dobrą widoczność wydzielonego obszaru i pozwalając lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. W ofercie firmy INSTOM można znaleźć zarówno rozwiązania z grupy wygrodzeń przemysłowych, jak i elektrorygli, w tym klamek bezpieczeństwa.

Systemy wygrodzeń przemysłowych

W ofercie firmy INSTOM znajdują się modułowe systemy wygrodzeń włoskiej firmy Protec, w ramach których można wyodrębnić dwie podstawowe grupy wygrodzeń: Novatek i Techno.

Podstawowym elementem każdego z systemów jest słup łączący poszczególne moduły. Zapewnia on sztywność całej konstrukcji dzięki trwałemu połączeniu z podstawą. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu jak i również zapewnia prostotę i uniwersalność podczas samego procesu montażu wygrodzenia. Unikamy zbędnego łączenia podstaw ze słupami, poziomowania oraz okresowej kontroli śrub mocujących.

Wygrodzenia przemysłowe Novatek

System wygrodzeń Novatek został zaprojektowany z myślą o zabezpieczeniu stref niebezpiecznych, które wymagają wysokiej odporności uderzeniowej. Jego największą zaletą jest duża widoczność wydzielonego obszaru dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów wygrodzenia. Osłony siatkowe wykonane są z ocynkowanego drutu o średnicy 3 mm, tworząc zestandaryzowane moduły paneli o zewnętrznych wymiarach oczek 32x67 mm. Siatka wygrodzenia pokryta jest czarną, odporną na uszkodzenia mechaniczne farbą o kolorze RAL9005. Zastosowanie tego konkretnego koloru gwarantuje optymalną widoczność wygrodzonych przestrzeni. W zależności od zastosowanego systemu, wygrodzenia mogą mieć wysokość od 950 aż do 3910 mm. Na życzenie klienta producent wykonuje również panele o niestandardowych kształtach i wymiarach według indywidualnego projektu. Ponadto poszczególne moduły wygrodzeń mogą być wypełnione nie tylko siatką, ale również stanowić połączenie dwóch rożnych materiałów, takich jak aluminium czy PVC. Takie rozwiązania spotyka się w różnorodnych aplikacjach, m.in podczas operacji toczenia bądź spawania, gdzie w trakcie procesu produkcji powstają liczne wióry bądź inne płynne gorące odpryski, które mogą wydostać się poza strefę zabezpieczoną, dokonując niezamierzonych zniszczeń.

 

 

© Instom

 

 

W celu zapewnienia optymalizacji czasu montażu wygrodzeń firma Protec zapewnia zestaw trzech pomocniczych uchwytów, które pozwalają w kilku prostych krokach złożyć całą konstrukcję – nawet przez jedną osobę. Do montażu wygrodzeń producent posiada pełną ofertę akcesoriów – kotwy, śruby oraz poprzeczki, a także zestawy pozwalające na ustawienie pod kątem kilku modułów paneli względem siebie. Wszystkie elementy mocujące, zgodnie z najnowszą dyrektywą maszynową, muszą pozostać zintegrowane z panelami wygrodzenia, nawet podczas demontażu osłon w celach konserwacyjnych. Poprawność w tej kwestii zapewniona jest przez specjalny system mocowań zaprojektowany przez producenta, który nie pozwala, aby elementy mocujące zostały całkowicie zdemontowane z paneli. W wielu aplikacjach przemysłowych dopuszcza się możliwość incydentalnego dostępu do strefy niebezpiecznej przez osoby serwisujące lub obsługujące maszyny w strefie niebezpiecznej. Możliwość takiego dostępu jest zagwarantowana również poprzez szereg drzwi zarówno w wersji uchylnej, jak i przesuwnej.

Wygrodzenia przemysłowe Techno

Druga seria wygrodzeń firmy Protec charakteryzuje się brakiem ramki okalającej siatkę. Dzięki temu jest ona bardzo łatwa w modyfikacji, aby dopasować ją do potrzeb wygrodzenia danej linii. Pozwala to za spore oszczędzności przy zakupie i montażu. Siatka posiada ten sam rozmiar oczek jak seria Novatek. Pozwala to na jej montaż w odległości minimalnej 200 mm od strefy niebezpiecznej. Przetłoczenia poprzeczne mocno usztywniają panele i sprawiają, że są one bardzo odporne na uderzenia. Wszystkie rodzaje wygrodzeń spełniają normę EN ISO 14120 dotyczącą wytrzymałości uderzeniowej. Seria Techno dostępna jest w dwóch wersjach standardowych wysokości: 2 m oraz 2,5 m. Podstawowy kolor tego rozwiązania to RAL1003, ale za dodatkową opłatą producent może przygotować wygrodzenie w dowolny kolorzez palety RAL.

 

 

 

Producent oferuje pełną gamę dedykowanych rozwiązań w zakresie dostępu: jedno- bądź dwuskrzydłowe systemy drzwiowe, uchylne oraz przesuwne, na szynie po ziemi, na szynie podwieszanej, z prowadnicą montowaną wzdłuż wygrodzenia lub rozwiązania teleskopowe.

Kompletne wygrodzenie spełnia najnowszą normę Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE.

Klamka bezpieczeństwa P-KUBE Krome

Wszędzie tam, gdzie maszyny zabezpieczone są za pomocą otwieranych osłon, istnieje obowiązek uniemożliwienia ich otwarcia podczas pracy oraz wyeliminowania możliwości obejścia zabezpieczeń. Do takich właśnie zadań firma Pizzato stworzyła rodzinę klamek bezpieczeństwa P-KUBE, a najnowszym urządzeniem jest P-KUBE Krome.

P-KUBE Krome łączy w sobie wysoką wytrzymałość dzięki stalowej płycie mocującej o grubości 5 mm z ergonomią zaokrąglonego uchwytu oraz funkcjonalnością wbudowanego przycisku wielofunkcyjnego i opcjonalnie wielokolorowym podświetleniem LED. Urządzenie może być stosowane zarówno w przypadku osłon uchylnych, jak i przesuwnych, prawostronnych lub lewostronnych. Produkt jest przyjazny systemom LOTO.

P-KUBE Krome jest dostępny w wersji satynowej oraz podświetlanej za pomocą diod RGB. Do dyspozycji użytkownika oddano 7 kolorów, mogących sygnalizować różne stany pracy. Podświetlenie zapewnia dobrą widoczność sygnału na odległość nawet w przypadku mocno naświetlonych miejsc.

 

© Instom

 

 

Dzięki powyższym funkcjonalnościom klamki P-KUBE Krome mogą zastąpić kilka urządzeń, które byłyby potrzebne w przypadku standardowej aplikacji. Wysoki stopień kodowania współpracujących elektrorygli eliminuje konieczność montażu dodatkowych zabezpieczeń. Przycisk pozwala uniknąć stosowania paneli sterowniczych, np. do resetowania lub odryglowywania. Podświetlenie daje możliwość zastąpienia tradycyjnych kolumn sygnalizacyjnych. Generuje to realne oszczędności kosztów oraz przestrzeni magazynowej.

Klamka jest kompatybilna z elektroryglami Pizzato serii NS oraz NG. Dzięki unikalnemu kodowaniu aktywatora elektrorygla spełniana jest najnowsza norma dotycząca bezpieczeństwa wejścia do strefy niebezpiecznej. Wyłączniki te mogą być połączone szeregowo (do 32 sztuk), utrzymując kategorię bezpieczeństwa bezpieczeństwa Ple, SIL3. Przy zastosowaniu elektrorygli serii NG firmy Pizzato nie jest wymagany montaż dodatkowego, potwierdzającego wyłącznika bezpieczeństwa montowanego na drzwiach lub zawiasach. Dzięki wysokiej szczelności IP69K wyłącznik może być czyszczony myjką ciśnieniową bez żadnego uszczerbku na trwałości. Należy wyróżnić w nim również wysoką siłę trzymania, która wynosi aż 7500 N. Dodatkowo elektrorygle wyposażone są w 5 diod LED, które sygnalizują obecny status wejść, wyjść oraz diagnostykę.

Elektrorygle firmy Pizzato Elettrica poza szeroką gamą bloków stykowych mogą być wyposażone w dodatkowy przycisk Anty-panic. Po zamontowaniu wyłącznika przycisk wychodzący z głowicy elektrorygla znajduje się w strefie niebezpiecznej. W przypadku nieumyślnego zamknięcia operatora bądź serwisanta wewnątrz niebezpiecznej strefy może on naciśnąć przycisk i natychmiast odblokować elektrorygiel, wydostając się na zewnątrz strefy.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę