elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Aplikacje Panasonic dla przemysłu

TME
Reklama
Reklama

Komponenty elektroniczne oraz elektromechaniczne wykorzystywane w przemyśle, na liniach produkcyjnych czy też w profesjonalnym oprzyrządowaniu muszą się odznaczać trwałością i precyzją działania. Od ich jakości zależy nie tylko sprawność systemu, w jakim działają, ale również bezpieczeństwo pracowników.

Poszukując kluczowych komponentów, na których oparta będzie praca automatów w zakładach, magazynach i fabrykach, zawsze warto zwrócić się w stronę sprawdzonych marek. Do takich z pewnością należy Panasonic Industry. Poniżej przedstawiamy wybór produktów tego japońskiego producenta. Większość z prezentowanego tu asortymentu dostępna jest bezpośrednio z naszych magazynów. W naszym katalogu można również znaleźć oryginalne akcesoria, dzięki którym montaż i podłączenie komponentów Panasonic nie sprawią żadnych trudności.

Kurtyny bezpieczeństwa

Kurtyny bezpieczeństwa to elementy zaprojektowane przede wszystkim z myślą o zabezpieczeniu personelu przed doznaniem uszczerbku na zdrowiu w kontakcie z pracującą maszyną. Kurtyna świetlna składa się z nadajnika i odbiornika. Jeżeli strumienie światła emitowane przez nadajnik zostaną przysłonięte, odbiornik wykryje przerwanie wiązki i zasygnalizuje ten fakt podaniem odpowiedniego stanu (nazywanego alarmowym) na swoim wyjściu. Operacja ta odbywa się w przeciągu milisekund i, w zależności od aplikacji, może skutkować np. wyłączeniem zasilania lub unieruchomieniem mechanizmu.

W katalogu TME znaleźć można m.in. świetlne kurtyny bezpieczeństwa serii SF4B, SF4C oraz SF4D. Większość z nich charakteryzuje szczelność na poziomie IP67, co pozwala stosować te produkty nawet w najtrudniejszych środowiskach pracy.

Panasonic, kurtyna świetlna
Kurtyna świetlna bezpieczeństwa: SF4D-F15

Kurtyny bezpieczeństwa Panasonic można układać w szeregi (jedna za drugą). Zostały tak zaprojektowane, by uniknąć powstawania tzw. „martwej strefy”, to znaczy przestrzeni przy krańcach kurtyn, gdzie między wiązkami światła pojawiłyby się zbyt duże odstępy. Wiązki są emitowane na całej wysokości kurtyny z określoną w dokumentacji rozdzielczością (np. ochrona palca 10 mm, ochrona dłoni 20 mm oraz ochrona ramienia/stopy 40 mm).

Oprogramowanie służące konfiguracji kurtyn marki Panasonic pozwala dopasować produkty do konkretnych potrzeb i specyfiki zabezpieczanego środowiska pracy. Umożliwia ono m.in. statyczne wygaszanie wybranych wiązek czy też ustalenie minimalnej liczby przerwanych wiązek, która ma wywoływać stan alarmowy. Kurtyny najczęściej parowane są z przekaźnikami bezpieczeństwa (czego wymagają normy obowiązujące w przemyśle) – dla marki Panasonic są to modele SF-C13 i SF-C21.

>>Zobacz więcej nt. świetlnych kurtyn bezpieczeństwa marki Panasonic<<

Czujniki pomiarowe

Kolejnym nieodzownym elementem nowoczesnych parków maszynowych są czujniki pomiarowe. Praktycznie każdy zautomatyzowany proces produkcji wymusza użycie tych komponentów. W ofercie TME warto zwrócić uwagę na co najmniej trzy serie produktów Panasonic: HG-C, HG-S oraz HG-T.

Seria HG-C to komponenty z matrycą CMOS, w których do pomiaru odległości używany jest laser. Pozwalają one na pomiar z dokładnością nawet 10 μm (w zależności od modelu). Ich dodatkową zaletą są kompaktowe wymiary i niska waga. Konfigurowalne wyjście może przekazywać zmierzony dystans jako funkcję napięcia lub natężenia, co pozwala dostosować czujnik do specyfikacji jednostki sterującej. W umieszczonym poniżej materiale wideo można zobaczyć, w jaki sposób czujnik HG-C wykorzystywany jest m.in. do potwierdzania hermetycznego zamknięcia słoików w przemyśle spożywczym czy też badania pracy wentylatora.

Komponenty serii HG-S to bezpośrednie czujniki przemieszczenia. Są to trwałe, jak przystało na markę Panasonic, elementy, w których oś ruchu wymiennej głowicy ustalają dwa zestawy bezkulkowych łożysk (umieszczone w przeciwległych końcach prowadnicy). Dzięki takiej budowie czujniki HG-S mogą być stosowane nawet w miejscach, gdzie zliczać będą miliony powtórzeń danego ruchu. Jednocześnie, w aplikacjach wymagających wysokiej precyzji produkty te oferują rozdzielczość na poziomie 0,5 µm. W wybranych przypadkach może być konieczne sterowanie położeniem głowicy. Na przykład w sytuacji, gdy pomiar ma być wykonywany w określonych odstępach czasu. Wybrane modele czujników HG-S umożliwiają taką kontrolę za pomocą sprężonego powietrza.

Dla gałęzi przemysłu, gdzie wymagany jest pomiar najwyższej rozdzielczości (np. przy produkcji znormalizowanych elementów), Panasonic przygotował serię czujników pomiarowych HG-T. W fabrykach wytwarzających papier, tekstylia, blachy, druty, śruby i wszelkie inne artykuły, których grubość, średnica lub inny wymiar muszą się odznaczać doskonałą powtarzalnością, komponenty HG-T pomogą zapewnić wysoką jakość końcowego produktu. Wiązka lasera emitowanego przez czujnik ma szerokość 10 mm, natomiast sam pomiar może być wykonywany nawet w odległości 500 mm. Co za tym idzie, rozwiązanie to sprawdzi się także w miejscach, gdzie mierzone obiekty ulegają drganiom i nieznacznym zmianom położenia. Nawet tam czujniki Panasonic pozwolą na pomiar o powtarzalności 1 µm.

Przełączniki

Innym przykładem komponentów Panasonic do aplikacji przemysłowych jest bogaty wybór przełączników. W katalogu TME są to m.in. przełączniki dźwigniowe i przełączniki snap-action. Te ostatnie są szczególnie przydatne w aplikacjach wymagających precyzyjnej automatyzacji. Elementy posiadają konfigurację styków SPDT, SPST-NC lub SPST-NO i znakomicie sprawdzają się np. w urządzeniach zliczających lub pozycjonujących. Jednym z dedykowanych zastosowań tych komponentów, na co zwraca uwagę producent, jest przemysł motoryzacyjny.

Przełączniki snap-action marki Panasonic odznaczają się wysoką tolerancją na temperatury (nawet w zakresie od -40°C do 85°C), a także klasą szczelności do IP67 (wybrane serie). Oznacza to, że przy produkcji pojazdów mogą być stosowane zarówno we wnętrzu (np. wykrywając skrajne położenie fotela), jak i w miejscach narażonych zawilgocenie (potwierdzenie domknięcia drzwi lub maski samochodu).

Panasonic, mikroprzełącznik
Mikroprzełącznik SNAP ACTION: ABS141641J

Oferta przełączników marki Panasonic jest szeroka i stale rośnie – dlatego serdecznie zachęcamy do odwiedzenia naszego katalogu i zapoznania się ze szczegółami.

Źródło: Artykuł sponsorowany (TME)

Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

TME jest pokoleniową firmą rodzinną, istniejącą od 1990 r. Wszystko zaczęło się od niewielkiego sklepu z elementami elektronicznymi do serwisu i drobnej produkcji założonego w Łodzi.

Po dwóch latach TME stworzyła swój pierwszy katalog i rozpoczęła nowatorską, jak na ówczesne czasy, sprzedaż wysyłkową elementów. Wraz z rozwojem polskiej gospodarki oraz gospodarek innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej TME pozyskiwała nowych klientów i wprowadzała do oferty nowe grupy produktów.

W 1997 r. wybudowano obecną siedzibę firmy, czyli nowoczesne centrum logistyczne z magazynem, który od tamtego czasu już kilkakrotnie się powiększył. Z czasem w TME została wprowadzona także sprzedaż za pomocą strony internetowej, a standard obsługi potwierdził certyfikat ISO 9001:2009 oraz 14001:2005.

Obecnie TME jest jednym z największych globalnych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej. Firma zatrudnia ponad 1000 osób w centrali w Polsce i spółkach zależnych w innych krajach.

Obsługujemy kilkadziesiąt tysięcy firm w 150 krajach i wysyłamy 5000 paczek dziennie. Wśród oferowanych 400 000 produktów znajdą Państwo wyroby większości istotnych producentów komponentów elektronicznych.

 

OFERTA:

 • Półprzewodniki
 • Systemy Embedded i IoTSystemy Embedded i IoT
 • OptoelektronikaOptoelektronika
 • Źródła światłaŹródła światła
 • Elementy pasywneElementy pasywne
 • ZłączaZłącza
 • Bezpieczniki i zabezpieczeniaBezpieczniki i zabezpieczenia
 • Przełączniki i kontrolkiPrzełączniki i kontrolki
 • Źródła dźwiękuŹródła dźwięku
 • Przekaźniki i stycznikiPrzekaźniki i styczniki
 • Transformatory i rdzenieTransformatory i rdzenie
 • Wentylatory, sys. chłodzenia i grzaniaWentylatory, sys. chłodzenia i grzania
 • Źródła energiiŹródła energii
 • Przewody i kablePrzewody i kable
 • Elementy mechaniczneElementy mechaniczne
 • ObudowyObudowy
 • AutomatykaAutomatyka
 • PneumatykaPneumatyka
 • Wyposażenie warsztatoweWyposażenie warsztatowe
 • Car AudioCar Audio
 • Akcesoria komputeroweAkcesoria komputerowe
 • Robotyka i prototypowanieRobotyka i prototypowanie

Profil Firmy

Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.