Zawiasowe wyłączniki bezpieczeństwa

Instom

Zawiasowe wyłączniki bezpieczeństwa serii Palladio firmy Pizzato łączą w sobie nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale również estetyczny design. Na polskim rynku produkty Pizzato oferowane są przez firmę INSTOM.

Główną zaletą tej serii wyłączników bezpieczeństwa jest większa trudność w obejściu tego typu zabezpieczenia. W zawiasie ukryte są mechaniczne styki, których nie da się aktywować z zewnątrz w żaden sposób, nawet przy otwartej osłonie. Dodatkowo, dzięki montażowi bez widocznych śrub, wyłącznik dużo lepiej komponuje się w konstrukcje nowocześnie wyglądających maszyn. W ofercie znajdziemy ponadto czysto mechaniczne zawiasy, które pełnią rolę wspomagającą wyłącznik drzwi i osłon. Dzięki temu otrzymujemy komplet zawiasów z wyłącznikiem bezpieczeństwa. Jest to idealne rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych wyłączników z kluczem. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy opuszczaniu się drzwi oraz ciągłej regulacji klucza, który z czasem zamiast trafiać w głowicę standardowego wyłącznika uszkadza go.

Regulacja punktu pracy i kąta zadziałania

Wyłączniki zawiasowe serii HP i HX mają możliwość regulacji punktu aktywacyjnego wyłącznika. Regulacja punktu pracy pozwala poprawnie ustawić wyłącznik np. w przypadku pracy z nieprecyzyjnie dopasowanymi do siebie osłonami. Na zamówienie dostępne są również wyłączniki zawiasowe o kącie zadziałania (15°, 45°, 60° lub 90°). Zmiana kąta zadziałania nie ma wpływu na maksymalny zakres mechanicznego działania wyłącznika, który wynosi 180°.

Wyjścia kablowe

Obie serie wyłączników zawiasowych mogą posiadać przewód wyprowadzony z osi zawiasu od góry, od dołu, a także z tyłu wyłącznika. Dostępne są również wersje z konektorem lub przewodem o długości 0,2 m oraz konektorem. Wyprowadzenie przewodu z tyłu zwiększa estetykę urządzenia dzięki temu, że przewód jest niewidoczny z zewnątrz. Dostępnych jest wiele rodzajów przewodów oraz złączy, aby jak najlepiej dopasować wyłącznik do zabezpieczanej aplikacji.

Stopień ochrony IP67 i IP69k

Oba rodzaje zawiasowych wyłączników HP oraz HX firmy Pizzato pozytywnie przeszły testy zanurzeniowe IP67 wg normy IEC 60529. Wyłączniki mogą osiągnąć również stopień ochrony IP69k, gdy przewody zostaną dodatkowo zabezpieczone. Urządzenia zostały przetestowane pod względem stopnia ochrony IP69k zgodnie z normą ISO 20653 przy użyciu strumienia wody o ciśnieniu 100 atmosfer i temperaturze 80°C.

Wersje dla osłon szklanych lub poliwęglanowych

Do montażu na osłonach szklanych lub poliwęglanowych bez ramek dostępne są specjalnie ukształtowane wyłączniki. Szersze ramię zawiasu i odpowiednio rozstawione punkty mocowania zapobiegają powstawaniu pęknięć spowodowanych wierceniem otworów zbyt blisko krawędzi osłony.

Łączniki krańcowe © Pokój

Wyłączniki zawiasowe serii HX

Seria HX zawiasowych  wyłączników  Pizzato wykonana jest ze stali nierdzewnej austenitycznej ANSI316L. Przeznaczona jest ona m.in. do pracy w środowiskach, gdzie wymagana jest czystość i higiena oraz wysoka odporność na działanie wody, np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym lub morskim.

Wyłączniki serii HX wykonane są z materiałów o zwiększonej grubości oraz wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Ten typ wyłącznika jest w stanie wykonać milion cykli operacyjnych bez smarowania przy obciążeniu osiowym wynoszącym nawet do 2000 N oraz obciążeniu promieniowym aż do 600 N. Wyłączniki serii HX posiadają również laserowo grawerowane oznaczenia, co sprawia, że napisy są trwałe i czytelne.

Elektroniczny blok stykowy

Wyłączniki serii HX mogą być wyposażone w bloki stykowe z redundantnymi, elektronicznie monitorowanymi wyjściami bezpieczeństwa. Ten typ wyłącznika posiada 2 wejścia bezpieczeństwa PNP, 2 wyjścia bezpieczeństwa PNP oraz jedno wyjście sygnalizacyjne PNP. Wyłączniki te są dodatkowo wyposażone w cztery diody sygnalizacyjne LED na obudowie. Każda dioda oznacza konkretny status wyłącznika zawiasowego. Odpowiednio są to: stan wejść, stan wyjść, zasilanie i czy stan aktywacji/zadziałania.

Przy łączeniu szeregowym wielu urządzeń, diody umożliwiają identyfikację przerw w układzie bezpieczeństwa lub status poszczególnych urządzeń. Informacja na temat zadziałania wyłącznika wyświetlana jest bezpośrednio przez konkretną diodę bez konieczności identyfikowania sekwencji migania itp.

Maksymalny poziom bezpieczeństwa PL e / SIL3

Seria HX BEE1, z elektronicznym blokiem stykowym, pozwala ponadto stworzyć układ o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa PL e / SIL 3, przy zastosowaniu do 32 urządzeń w połączeniu szeregowym. Aby to osiągnąć, dwa elektroniczne wyjścia pierwszego wyłącznika łączymy z dwoma wejściami kolejnego. Natomiast dwa elektroniczne wyjścia bezpieczeństwa OSSD ostatniego urządzenia w szeregu muszą zostać podłączone do odpowiedniego modułu bezpieczeństwa (np. Pizzato CS-AR).

Wyłączniki zawiasowe Pizzato serii HX mogą zostać połączone również z innymi urządzeniami bezpieczeństwa Pizzato. Dzięki temu możliwe jest stworzenie układu bezpieczeństwa zawierającego różne urządzenia, np. układu bezpieczeństwa łączonego szeregowo, składającego się z wyłączników zawiasowych ze stali nierdzewnej (np. HX BEE1), magnetycznych wyłączników bezpieczeństwa z technologią RFID (np. seria ST), elektrorygli (np. seria NG lub NS) przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa PL e/SIL 3.

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę