Optymalizacja pracy i bezpieczeństwa dzięki technologii przekaźnikowej

Finder
3.3.2020

Bezpieczeństwo człowieka w zakładach produkcyjnych w dzisiejszych czasach przekładane jest ponad wszystkie inne czynniki. Jest to jak najbardziej słuszna idea, ale co w takim razie z maszynami? Czy potrafimy zachować rozsądek i zabezpieczyć zarówno nowe, jak i już istniejące urządzenia przed wszelkimi usterkami? Patrząc z perspektywy przedsiębiorcy oraz projektanta instalacji, jesteśmy w stanie przygotować właściwe rozwiązania, które zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo oraz niezawodność. Technologia przekaźnikowa Finder umożliwia zachowanie wszystkich pożądanych cech aplikacji.

Niejednokrotnie, myśląc o zakładach przemysłowych, przywiązujemy dużą wagę do zachowania ciągłości pracy, by linia produkcyjna przyniosła jak najlepsze efekty w postaci wyprodukowanych elementów, które później stworzą produkt finalny. Idealnym przykładem są tutaj fabryki produkujące części dla branży automotive. Nie tylko główne fabryki, tzw. montownie aut, muszą przystosować moce przerobowe oraz oceniać wydajność maszyn, tak by te mogły w sposób ciągły realizować zakładane plany, ale również wszystkie zakłady produkujące części wokół tworzące podzespoły. By powstało auto, niejednokrotnie uczestniczy w tym kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt zewnętrznych firm. Wykorzystując proste obliczenia łatwo oszacować, jak wielkie jest zapotrzebowanie na pracownika, ale i na poprawnie wykonaną linię produkcyjną. Dlaczego jest to tak ważne? Niejednokrotnie słyszymy o długotrwałym postoju w zakładzie, ponieważ maszyna uległa uszkodzeniu, awarii, a czas usunięcia usterki przekłada się w dużym stopniu na całą produkcję i towarzyszą temu ogromne straty finansowe.

Zmniejszyć ryzyko usterki

Co zrobić w takim razie, by zapewnić permanentną ciągłość pracy maszyn i ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia usterki? Patrząc pod kątem automatyki, jesteśmy w stanie na podstawie danych z kart technicznych producentów obliczyć żywotność m.in. sterowników PLC czy też przekaźników, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia awarii. Obecnie najpopularniejszą funkcją przekaźników jest separacja, czyli odizolowanie dwóch obwodów od siebie, tak by w razie przepięcia nie uszkodzić separowanego elementu. Zalecane jest zabezpieczenie wejść i wyjść sterowników PLC właśnie przekaźnikami, ponieważ ich wymiana nie zajmuje wiele czasu, są ogólnodostępne, a dodatkowo przy odpowiednim doborze będziemy w stanie przewidzieć ich zużycie, ponieważ przy elektromechanicznych przekaźnikach mówimy o zestykach, które są elementami mechanicznymi i po pewnej liczbie cyklów pracy się zużyją. Patrząc pod kątem utrzymania ruchu, najbardziej liczy się czas operacyjny, który pozwoli na usunięcie usterki. Prawdziwe jest stwierdzenie, że dużo łatwiej i szybciej jest wymienić przekaźnik niż zamówić nowy sterownik i go zaprogramować, by działał tak jak poprzednio.

 

 

System MasterIN. Przekaźniki interfejsowe serii 39 © Finder

 

System MasterIN. Przekaźniki interfejsowe serii 39

 

Finder, wychodząc naprzeciw omawianej problematyce, proponuje serię 39 MasterIN, czyli wąski przekaźnik interfejsowy (6,2 mm), który został wyposażony dodatkowo w moduł bezpiecznikowy zabezpieczający obwód COM. Rozwiązanie to pozwala dodatkowo zabezpieczyć układ oraz zapewnia łatwość znalezienia usterki poprzez sygnalizację diodą LED. W gniazdach serii MasterIN istnieje możliwość zastosowania wbudowanych złączek do szybkiego i łatwego rozprowadzania napięcia zasilania do czujników zbliżeniowych i innych urządzeń sterujących (zacisk Bus-Bar). Standardowy przekaźnik EMR przy prądzie znamionowym 6 A jest w stanie wytrzymać 60 tys. cykli, nawet przy temperaturze 85°C. W zależności od aplikacji zalecane jest również wykorzystanie półprzewodnikowych przekaźników (SSR). Finder w swojej ofercie serii 39 posiada wykonania o prądzie zmamionym obwodu zestyków już od 0,1 do 6 A. Rozwiązanie to jest idealne do aplikacji, gdzie częstotliwość załączeń jest bardzo wysoka. Liczbę cykli przekaźników SSR liczy się w milionach, a nawet gwarantuje się, że jeśli nie będzie pracować na wysokich parametrach, to jego żywotność będzie nieskończenie długa i aplikacja nie będzie wymagała ingerencji.

Fazy pod kontrolą

Poprawnie wykonana instalacja w obiekcie przemysłowym to nieodzowny klucz do zachowania ciągłości produkcji i innych procesów. W większości zakładów produkcyjnych możemy spotkać instalacje wentylacyjne i odpylania. Sercem tej instalacji jest wentylator, który niejednokrotnie zapewnia obieg powietrza na hali czy też daje możliwość zasysania pyłów. Elementem napędzającym wentylator jest silnik i bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku wirowania, a co za tym idzie poprawności kolejności faz. Nie jest pożądane zjawisko, gdzie wentylator zamiast zasysać pył, zaczyna go tłoczyć, po czym miejsce pracy robi się zanieczyszczone pyłem, a co gorsze może też zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu.

 

© Finder

 

Przekaźnik nadzorczy serii 70.41.8.400.2030

 

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie nadzoru kolejności faz. Finder w swojej ofercie posiada przekaźnik nadzorczy serii 70.41 oraz 70.42, gdzie jedną z głównym funkcji jest właśnie rotacja faz. W momencie wystąpienia anomalii przekaźnik zasygnalizuje niepożądany stan zasilania i poprzez zestyk przełączany zaingeruje w układ. Idąc tym samym tropem warto wspomnieć również o wypadnięciu jednej z faz, co niesie za sobą niepożądane dla maszyny skutki. Silnik, pracując tylko na dwóch fazach przy dłuższym czasie, zostanie uszkodzony i będzie wymagać przezwojenia. Aby tego uniknąć, przekaźnik serii 70 posiada funkcje kontroli fazy. Gdy taka zaniknie, przekaźnik niezwłocznie rozłączy zasilanie silnika i nie narazi zakład produkcyjny na straty. Taka sama zależność będzie miała miejsce w razie utraty przewodu neutralnego. Zdarzenie z wypadnięciem fazy czy też jej utratą może mieć miejsce również w przepompowniach wody, gdzie docelowo pompa powinna zasysać wodę, a może zdarzyć się, że nagle zaczyna tłoczyć w odwrotnym kierunku. Sytuacje te pokazują, jak ważna jest kontrola i zapobiegani awariom już na etapie projektowania zabezpieczeń.

Bezpieczeństwo zarówno ludzkie, jak i maszyn to temat niewyczerpalny. Można by rzec, że jest tyle samo pomysłów, co i różnych rozwiązań. W zależności od charakteru aplikacji już na etapie projektowania linii produkcyjnej czy też instalacji jesteśmy w stanie przewidzieć jej żywotność i określić możliwe scenariusze w przypadku awarii. Aby zachować odpowiednią jakość, należy w sposób przemyślany dobierać odpowiednie komponenty, które pozwolą wydłużyć życie aplikacji oraz zapewnić jej niezawodność, która obecnie jest tak bardzo pożądana. Finder w swojej ofercie daje rozwiązania, które jednocześnie pozwolą uzyskać wysoki standard aplikacji oraz zapewnią bezpieczeństwo układu, który będzie odpowiadał za całą maszynę czy też linię produkcyjną, a co za tym idzie wyeliminuje ryzyko narażenia na straty.

Dawid Kocur, Finder

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę