Najszybszy na świecie chip AI przyspieszy postęp sztucznej inteligencji

Najszybszy na świecie chip AI przyspieszy postęp AI Cerebras

Firma Cerebras Systems zaprezentowała najszybszy na świecie układ AI - Wafer Scale Engine 3 (WSE-3), który zasila superkomputer AI Cerebras CS-3 o szczytowej wydajności 125 petaFLOPS. 

Każdy chip WSE-3, o wielkości pudełka do pizzy, zawiera zdumiewające cztery biliony tranzystorów, zapewniając dwukrotnie wyższą wydajność niż poprzedni model firmy (który był również poprzednim rekordzistą świata) przy tym samym koszcie i poborze mocy. Kiedy są one połączone w system CS-3, mogą najwyraźniej zapewnić wydajność pokoju pełnego serwerów w jednym urządzeniu wielkości mini-lodówki.

Cerebras twierdzi, że CS-3 obsługuje 900 000 rdzeni AI i 44 GB pamięci SRAM na chipie, zapewniając do 125 petaFLOPS szczytowej wydajności AI. Teoretycznie powinno to wystarczyć, by znaleźć się wśród 10 najlepszych superkomputerów na świecie - choć oczywiście nie został on przetestowany w tych testach porównawczych, więc nie możemy być pewni, jak dobrze by sobie poradził.

Aby przechowywać wszystkie te dane, opcje pamięci zewnętrznej obejmują 1,5 TB, 12 TB lub ogromne 1,2 petabajta (PB), czyli 1200 TB. CS-3 może trenować modele AI obejmujące do 24 bilionów parametrów - dla porównania, większość modeli AI ma obecnie miliardy parametrów, a GPT-4 szacuje się na około 1,8 biliona. Cerebras twierdzi, że CS-3 powinien być w stanie wytrenować model o jednym bilionie parametrów tak łatwo, jak obecne komputery oparte na GPU trenują marny model o jednym miliardie parametrów.

Dzięki procesowi produkcji płytek w chipach WSE-3, CS-3 został zaprojektowany tak, aby był skalowalny, umożliwiając zgrupowanie do 2 048 jednostek w jeden ledwo pojmowalny superkomputer. Byłoby to w stanie osiągnąć do 256 exaFLOPS, podczas gdy najlepsze superkomputery na świecie wciąż grają z nieco ponad jednym exaFLOP. 

Już teraz wydaje się, że modele sztucznej inteligencji rozwijają się w zastraszającym tempie, ale ten rodzaj technologii tylko jeszcze bardziej podkręci ogień. Bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, wydaje się, że systemy AI będą pojawiać się w Twojej pracy, a nawet w Twoim hobby, szybciej niż kiedykolwiek.

Źródło: Cerebras

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę